elektroterapia

Galwanizacja – zabieg elektroleczniczy wykorzystujący prąd stały, bez zmiany kierunku przepływu prądu. Zabieg ten powoduje miejscowe przekrwienie tkanek znajdujących się w polu zabiegowym, przyspieszenie i poprawę procesów wewnątrzkomórkowych, zwiększenie dopływu krwi tętniczej do tkanek i poprawę odpływu z krwi żylnej i limfy, poprawę funkcji odżywczych tkanek, zmianę pobudliwości nerwów i mięśni. Ma działanie przeciwbólowe, przyśpiesza procesy gojenia się zarówno tkanek miękkich (mięśnie, więzadła, ścięgna), jak i kości.
Stosowana w kosmetyce estetycznej ciała.


Jonoforeza – zabieg elektroleczniczy polegający na wprowadzeniu do organizmu jonów leku przy użyciu prądu stałego. Dobór leku do schorzenia ustala lekarz. Zabieg oddziałuje dwojako na pacjenta wywołując zamiany wynikające z przepływu prądu stałego (patrz galwanizacja) oraz składu leku, którego jony wprowadzamy do organizmy.
Przeciwwskazaniem do zabiegu jonoforezy, poza ogólnymi do elektroterapii, jest uczulenie na lek aplikowany.


Prądy interferencyjne – zwane też prądami Nemeca. Powstają, w ciele pacjenta, w wyniku nakładania się dwóch prądów średniej częstotliwości. W zależności od stosowanej częstotliwości wywoływane jest efekt pobudzenia mięśni szkieletowych, usprawnienia krążenia obwodowego i przepływu limfy, poprawienia odżywienia tkanek, przeciwbólowy. W trakcie zabiegu stosuje się indywidualny dobór częstotliwości prądu w zależności od schorzenia.


 

Prądy diadynamiczne – zwane też prądami Bernarda. Powstają w wyniku jednoczesnego działania prądu stałego i prądu zmiennego. Przez zastosowanie zmiany tych prądów w odpowiednich stosunkach czasowych, ich modulowanie oraz przerywanie uzyskuje się rodzaje prądu:
DF, CP, LP – o działaniu przeciwbólowym,
DF – zmniejszający napięcie mięśniowe,
CP – zwiększający ukrwienie,
CP i LP – wywołuje izometryczną gimnastykę mięśniową, przekrwienie i obniżenie napięcia, działanie odżywcze wykorzystywane w leczeniu chorób zwyrodnieniowych, poprawę wchłaniania się wysięków i krwiaków w stanach pourazowych,
RS, MM – elektrostymulacja – pobudzenie do skurczu mięśni szkieletowych- do elektrostymulacji mięśni zdrowych lub nieznacznie uszkodzonych (nieznaczne niedowłady lub zanik z bezczynności).
W trakcie zabiegu w zależności od wskazań aplikujemy indywidualnie dobraną kombinację wyżej wymienionych prądów.


Stymulacja TENS – przezskórna stymulacja nerwów, to skuteczna metoda leczenia przewlekłych dolegliwości bólowych. W związku z możliwością oddziaływania na źródło bólu bez konieczności ułożenia elektrod w miejscu bolesnym, stymulację TENS można stosować w okresie ostrym choroby. Zabieg powoduje blokowanie sygnałów bólowych, skutecznie masuje i rozluźnia mięśnie, wydzielanie endorfin naturalnie łagodzących ból. Stosowany również w zapobieganiu atrofii mięśni po urazach lub w chorobach neurologicznych, w nietrzymaniu moczu, zmniejszaniu obrzęków.


Elektrogimnastyka – (elektrostymulacja) mięśni to zabieg elektroleczniczy, ma na celu wywołanie skurczu mięśnia lub grupy mięśni. Efekt ten może być osiągnięty dzięki dostatecznie szybkiej zmianie natężenia prądu zarówno stałego jak i zmiennego o różnej częstotliwości, szerokości oraz kształcie impulsu.
Stosuje się w celu reedukacji utraconej funkcji mięśnia lub grupy mięśni, zwiększeniu siły i wytrzymałości, podniesienia lub obniżenia tonusu, poprawy krążenia obwodowego, zabezpieczenia przed atrofią, zmniejszenia obrzęków lub jako rozgrzewka.
Stosowana z dużą skutecznością w kosmetyce estetycznej ciała, powoduje przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej, ujędrnienie ciała, redukcję cellulitu, uelastycznienie skóry, modelowanie sylwetki, zwalczanie zjawiska stwardnienia tkanek.


  • Wskazania do zabiegów elektrycznych:
    przewlekłe choroby i następstwa urazów narządu ruchu z towarzyszącym rozlanym bólem,
    zespoły bólowe przebiegające ze wzmożonym napięciem mięśni,
    zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa,
    bóle pleców i kręgosłupa,
    zespół rwy kulszowej,
    nerwoból splotu barkowego,
    nerwoból nerwu międzyżebrowego,
    nerwoból nerwu trójdzielnego,
    rwa kulszowa w przebiegu choroby dyskowej,
    zespoły naczyniowe: choroba Raynauda (wczesny okres bez owrzodzeń),
    migrena,
    zapalenia okołostawowe,
    choroba zwyrodnieniowa stawów,
    stany po urazach stawów i mięśni oraz ścięgien,
    porażanie obwodowe nerwu twarzowego,
    półpasiec,
    odmroziny,
    obrzęki na tle zaburzeń odżywczych,
    zaniki mięśni z nieczynności.
  • Przeciwwskazania do zabiegów elektrycznych:
    bóle nieznanej etiologii,
    zaburzenie czucia powierzchownego i głębokiego,
    osobnicza nietolerancja prądu,
    choroba nowotworowa,
    ciążą (za wyjątkiem stymulacji TENS),
    krwawienia i krwotoki,
    skłonność do zakrzepów i zatorów,
    metale wewnętrzne,
    rozrusznik serca,
    okolica serca,
    zaburzenia rytmu serca,
    miażdżyca zarostowa tętnic w okresie ii b – iv wg fontaine’,
    porażenia spastyczne,
    przerwanie ciągłości skóry,
    owrzodzenia, czyraki,
    wysoka gorączka,
    choroby zapalne w stanie ostrym,
    choroby zakaźne,
    gruźlica,
    choroba Parkinsona,
    epilepsja,
    choroby psychiczne.