informacje

gabiPragniemy Państwu przybliżyć Nordic Walking, jako formę aktywności fizycznej idealnej do uprawiania w okresie całego roku. Chód nordycki to energiczne marsze z kijami, mające na celu poprawę wydolności ogólnej organizmu, samopoczucia, odzyskanie kondycji obniżonej przez siedzący tryb życia, spadek aktywności spowodowany przez przebyte choroby lub jej ograniczenie w okresie zimowym. Zalecana forma ruchu jest zarówno doskonałym sportem samym w sobie , jak i może stanowić trening wprowadzający do uprawiania innych sportów wymagających podwyższonej kondycji – bieganie, marsze, wycieczki rowerowe.

Czym różni się Nordic Walking od tradycyjnego spaceru? Obie formy ruchu mają wiele cech wspólnych: wykonywane na świeżym powietrzu powodują lepsze dotlenienie organizmu, stanowią trening dla układu krążenia, aktywizują ciało, umożliwiają obcowanie z naturą. Jednakże, tradycyjny spacer aktywizuje w głównej mierze dolne partie ciała przy stosunkowo niewielkim zaangażowaniu tułowia i ramion, co przy dłuższych spacerach lub osłabionych mięśniach grzbietu (np. po zimie) często prowadzi do przeciążeń głównie w odcinku lędźwiowym i szyjnym kręgosłupa, przeciążeń kolan,objawiających się bólem pozmęczeniowym.

Badania potwierdzają, że chodzenie w połączeniu z podpieraniem się kijami jest ponad 40% bardziej skuteczne dla poprawienia naszej kondycji fizycznej niż zwykły spacer. W trakcie marszu nordyckiego aktywizujemy jednocześnie dolne i górne partie ciała oraz mięśnie tułowia – ręce, ramiona, obręcz barkową, mięśnie klatki piersiowej, mięśnie brzucha oraz kręgosłupa. Czynny udział bierze aż 600 mięśni naszego, czyli około 90% całego, układu mięśniowego . Aktywność ramion w trakcie marszu wpływa korzystnie na rozluźnienie mięśni szyi, karku i barków, do przeciążenia których doprowadza siedzący tryb życia (praca przy komputerze) . Użycie kijów wymusza u ćwiczącego poprawną, wyprostowaną sylwetkę zapobiega to przeciążeniom kręgosłupa i stawów nóg, powoduje zwiększenie ruchomości klatki piersiowej, a za tym zwiększenie pojemności płuc- lepsze warunki dotlenienia organizmu. Aktywizacja górnych partii ciała powoduje przyspieszenie tętna o około 10 – 15 uderzeń na minutę stanowiąc doskonały trening dla serca, całego układu krążenia, w tym krążenia wieńcowego. Myślę,że dla wielu z nas interesującym jest fakt, iż uprawiając Nordic Walking spalamy około 20% więcej kalorii, niż przy spacerze lub marszu o podobnym poziomie intensywności (400 kalorii w ciągu godziny, gdy dla porównania – przy tradycyjnym chodzie spalamy 280 kalorii). Umożliwi to nam efektywne i szybkie spalenie zapasów tłuszczyku pozostałych po zimie. Szczególnie, że ruch wykonywany jest w warunkach odciążenia stawów, zmniejszając ich obciążenie o około – 5 – 20 kg w zależności od dynamiki marszu. Po trzymiesięcznym okresie treningowym poziom sprawności podnosi się o 10 – 30 %.

Zalety: Nordic Walking mogą uprawiać wszyscy bez względu na płeć, wiek, możliwości finansowe, możliwości kondycyjne, przy każdej pogodzie, każdego dnia, samotnie lub w grupach. Niski koszt  tego sportu jest jego ważną zaletą, w chwili obecnej sklepy sportowe posiadają bogata ofertę kijów w atrakcyjnych cenach – jest to właściwie jedyny konieczny koszt, aby zacząć przygodę z  marszem nordyckim. Nie wymagany jest specjalistyczny strój, kierujemy się tu zasadą wygody i dostosowania do warunków atmosferycznych Bardzo ważnym elementem jest odpowiednie dopasowanie kijów. Ich długość zależy od wysokości człowieka oraz jego predyspozycji fizycznych. Nie bez znaczenia jest też prawidłowa technika chodu, opanowanie jej nie nastręcza większych trudności, jednakże zanim ruszymy dobrze jest zasięgnąć porady, dlatego pierwsze kroki w wędrówkach nordyckich powinno się stawiać razem z instruktorem.

ZAPRASZAMY JUŻ DZIŚ WYRUSZ Z NAMI PO ZDROWIE